این آزمایش پاسخ بدن را به قند و نشاسته پس از خوردن غذا  نشان می دهد. زمانی که غذا در معده هضم شده و در روده پس از آن جذب می گردد؛ میزان قند (گلوکز) خون سریع بالا می رود. در پاسخ به این؛ غده پانکراس هورمون انسولین را تولید می نماید. انسولین کمک میکند تا قند خون را از داخل خون به سلول های بافتهای بدن(ماهیچه ها، سلول های چربی) منتقل کرده تا به عنوان سوخت و تولید انرژی بدن استفاده گردد. در طی ۲ ساعت پس از صرف غذا؛ میزان قند خون و انسولین باید به حالت عادی برگردد. اگر هم چنان میزان قند خون بالا بماند؛ دیابت مطرح می گردد.

این آزمایش برای تشخیص نوع ۱ و ۲ دیابت، دیابت دوره بارداری و همینطور برای تشخیص عوارض ناشی از دیابت و هم چنین برای پیگیری نتایج درمانِ دیابت انجام می شود.

دستورالعمل:

 1. آزمایش قند خون ناشتا و قند ۲ ساعت پس از صبحانه را حتما در یک روز انجام دهید.
 2. چنانچه قبل و پس از صبحانه برای قند ۲ ساعته بایستی دارویی را مصرف کنید؛ حتما آن را استفاده نمائید.
 3. پس از خونگیری نمونه ناشتا چنانچه بیمار دیابتی می باشید طبق معمول هر روز صبحانه میل نمائید. برای افرادی که دیابتی نبوده و یا اولین بار است که این آزمایش را می دهند؛ یک لیوان چای شیرین با یک عدد کیک صبحانه شهدار (۱۰۰ گرمی) بدون خامه میل نمایند.
 4. زمان شروع غذا خوردن را یادداشت نمایید.
 5. زمان ۲ ساعت پس ازغذا؛ ازهمان لحظه شروع به غذا خوردن آغاز میگردد. به عنوان مثال : اگرشما خوردن غذا را درساعت ۸ صبح آغازمی کنید ، نمونه آزمایش ساعت ۱۰صبح ازشما گرفته شود.
 6. مدت زمانی که غذا رامیل می کنید نباید بیش از ۲۰ دقیقه به طول انجامد.
 7. بعدازخوردن غذا به هیچ وجه چیز دیگری مانند آدامس ، شیرینی ،آب میوه ، … نباید خورده شود. (به استثنا مقدارکم آب)
 8. نمونه خون رأس ۲ ساعت از زمان شروع غذا ازشما گرفته خواهد شد.
 9. پانزده دقیقه قبل ازموعد نمونه گیری ( ۲ساعته ) درآزمایشگاه حضوربه هم رسانید.
 10. درطول مدت زمان ۲ ساعت لطفاً از استعمال دخانیات خودداری نموده و ضمن پرهیز از فعالیت بدنی، در حالت نشسته استراحت نموده و توجه داشته باشد که استرس های روانی می توانند موجب افزایش قند خون گردند.
 11. به محض ورود به آزمایشگاه مسئولین پذیرش را مطلع نمایید. و اگرراس۲ ساعت ازشماخونگیری انجام نشد دوباره به مسئول پذیرش اعلام فرمایید.

(چنانچه هر گونه سوالی درباره این دستورالعمل دارید؛ لطفا با آزمایشگاه تماس بگیرید.)

 

مراجعه کننده محترم

توجه شما در رعایت این نکات موجب افزایش دقت و صحت نتایج آزمایش می شود.

پیشاپیش از همکاری شما سپاس گذاریم