برای برخی از آزمایشات شما بایستی حداقل ۸ ساعت ناشتایی داشته باشید. ناشتایی به این معنا می باشد که شما نباید هیچ گونه غذا میل کنید و یا نوشیدنی(به جز آب) بنوشید. اگر هم در مورد الزام ناشتا بودن خود برای آزمایش هایتان شک دارید؛ حتما با پزشک خود و یا همکاران ما  مشورت نمائید.

راهنمایی های زیر برای کمک به بیماران و مراجعین محترم در جمع آوری صحیح نمونه برای انجام آزمایش های درخواست شده توسط پزشکان محترم ارائه گردیده است:

۱) چرا من باید ناشتا باشم؟

در غذا و نوشیدنی هایی که میل می نمائید، مواد مغذی و مواد تشکیل دهنده ای وجود دارد که جذب جریان خون شما می شوند و می توانند عوامل اندازه گیری شده در آزمایش مورد نظر شما را تحت تاثیر قرار دهد. ناشتایی شما موجب می شود تا دقت نتیجه آزمایش بیشتر شود. برخی مقادیر آزمایشگاهی بدنبال خوردن غذا تغییر می کنند. به عنوان مثال قند خون پس از خوردن غذا افزایش می یابد. وقتی شما ناشتا هستید مقادیر قند در وضعیت پایه تعیین شده و قابل مقایسه با دفعات بعدی آزمایش می باشد.

۲) آیا می توان در زمان ناشتایی آب بنوشم؟

بله، شما می توانید آب بنوشید (مگر آنکه محدودیت در مصرف آب توسط پزشک تذکر داده شده باشد) اما از نوشیدن مایعات دیگر پرهیز نمایید. نوشیدن آب موجب می گردد تا خون شما رقیق تر شده و رگ های شما واضح تر جهت نمونه گیری شوند.

۳) مدت زمان ناشتایی چقدر باید باشد؟

بستگی به آزمایش شما دارد. ناشتایی معمولاً حداقل ۸ ساعت می باشد. پزشک معالج شما باید هر نوع اقدامات خاصی که مربوط به آزمایش شما می گردد از جمله شرایط ناشتایی را برای شما شرح بدهد. در صورتی که آزمایش های مربوط به چربی خون مانند تری گلیسرید و کلسترول برای شما درخواست شده باشد؛ با توجه به اینکه در شهرستان آمل غذا غالب مردم برنج می باشد و چربی خون نیز بالا می باشد؛ توصیه می گردد مدت زمان ناشتایی۱۲-۱۰ ساعت باشد.

۴) چه آزمایشاتی به ناشتایی نیاز دارند؟

قند خون ناشتا، تری گلیسرید، کلسترول، HDL(کلسترول خوب)، LDL(کلسترول بد)، آهن، فسفر و … معمولا نیاز به ناشتایی دارند. دیگر آزمایشات نیز ممکن است به ناشتایی نیاز داشته باشند و بهتر است حتما از پزشک خود سوال فرمائید.

۵) آیا می توانم قبل از هر آزمایشی غذا میل نمایم؟

بله شما می توانید، اگر آزمایش شما نیازی به ناشتایی نداشته باشد.

۶) آیا مصرف داروها را ادامه دهم؟

بله، مگر اینکه پزشک شما دستور خاصی راجع به قطع دارو قبل از انجام آزمایش را داده باشند. در صورتی که دارویی را مصرف نموده اید حتما به آزمایشگاه اطلاع دهید.

۷) آیا میتوانم آب میوه بنوشم؟

خیر، فقط مجاز به نوشیدن آب هستید.

۸) آیا اجازه دارم قهوه بنوشم؟

خیر، حتی قهوه بدون شکر هم نباید مصرف گردد در مورد چای نیز به همین شکل است.

۹) آیا اجازه دارم قبل از آزمایش از آدامس استفاده نمایم؟

خیر

۱۰) آیا اجازه دارم سیگار بکشم؟

خیر، سیگار کشیدن ممکن است در نتایج آزمایش تاثیر گذارد.

۱۱) آیا اجازه دارم ورزش معمول خود را انجام دهم؟

خیر، ورزش ممکن است منجر به تغییر در نتایج ازمایش ها شود. برای آزمایش پرولاکتین لازم است از ورزش و فعالیت بدنی قبل از آزمایش خودداری گردد.

۱۲) آیا می توانم بلافاصله پس نمونه گیری، غذا یا نوشیدنی میل نمایم؟

بله، شما می توانید پس از نمونه گیری رژیم غذایی عادی و فعالیت روزانه خود را شروع نمائید.

۱۳) چه ساعتی باید به ازمایشگاه مراجعه نمایم؟

توصیه این است که ساعت ۹-۷ شب پس از میل کردن غذای معمول، ناشتایی را آغاز و صبح روز بعد با توجه به ساعت های قید شده برای ناشتایی مراجعه نمایید.

 

(چنانچه هر گونه سوالی درباره این دستورالعمل دارید؛ لطفا با آزمایشگاه تماس بگیرید.)

مراجعه کننده محترم

توجه شما در رعایت این نکات موجب افزایش دقت و صحت نتایج آزمایش می شود.

پیشاپیش از همکاری شما سپاس گذاریم