نام آزمایش

HBs Ag

نام کامل تست

Hepatitis B Virus Surface Antigen

نام فارسی تست

آنتی ژن سطحی ویروس هپاتیت B

روش انجام

EIA

نوع نمونه

S, PE

علت درخواست تست

  • تشخیص عفونت حاد و مزمن و ابتلاء به عفونت اخیر ویروس هپاتیت B
  • تعیین وضعیت عفونت مزمن هپاتیت B و پایش بهبود بیمار
  • افتراق هپاتیت B از انواع دیگر هپاتیت
  • اندازه گیری آن در دوران حاملگی، قبل از انتقال خون و پیوند بافت ضروری است.

توضیح راجع به تست

HBs Ag آنتی ژن سطحی ویروس هپاتیت B می باشد. این آنتی ژن را می توان در طول دوره حاد و یا مزمن هپاتیت B در خون فرد جستجو کرد. بدن بطور طبیعی بر علیه HBs Ag آنتی بادی تولید می کند. نتیجه مثبت HBs Ag اگر تایید شده باشد به معنای مبتلا بودن فرد به هپاتیت  B(چه در مرحله حاد و چه مزمن) می باشد و فرد می تواند ویروس را به دیگران منتقل کند. نتیجه منفی HBs Ag اگر تایید شده باشد، به معنای عدم وجود ویروس در خون فرد می باشد.

تست های تکمیلی

Hepatitis A; Hepatitis C; Acute Viral Hepatitis Panel; Liver panel; Bilirubin; AST; ALT; GGT

 

اطلاعات تکمیلی

این آزمون ساده ترین و متداول ترین آزمایش هپاتیت B می باشد و اولین آزمایشی است که غیر طبیعی می گردد. HBs Ag  پیش از آغاز نشانه های بالینی افزایش می یابد (دوره کمون بیماری هپاتیت B؛ ۶ هفته تا ۶ ماه می باشد) و در طی اولین هفته پیدایش نشانه ها به اوج رسیده و پس از فروکش نمودن یرقان (زردی) به حد طبیعی باز می گردد. HBs Ag  معمولاً نشانه عفونت فعال HBV است. در ۱۰ % موارد ممکن است HBsAg  در خون بیمار  برای سالهای متمادی پایدار باقی بماند.  این حالت بیمار به عنوان ناقل مزمن در نظر گرفته می شود و عموماً بدون علائم بالینی می باشد. صحت آزمایش HBs Ag با مثبت بودن آزمایش  HBc Ab (Total)  تأیید می شود.

نکته ۱: به عنوان یک تست غربالگری مستقل، جهت تعیین وضعیت HBs Ag در زنان باردار شمارده نمی شود.

نکته ۲: افراد از جمله کودکان و نوزادانی که اخیراً واکسن هپاتیت B را دریافت نموده اند؛ ممکن است نتایج آزمون HBs Ag مثبت گذرا  (به دلیل دوز بالایی از HBs Ag مورد استفاده در واکسن نسبت به توده بدن فرد) داشته باشند.

نکته ۳: در صورت مثبت شدن آزمایش تکرار آزمایش ضروری است. در صورت امکان بهتر است تکرار با کیت دیگری صورت گیرد.

نکته ۴: در نتایج مثبت  HBs Ag بدون تست تأییدیه؛ باید سایر مارکرهای سرولوژیک از جمله HBs Ab، HBc Ab (Total) و  HBc Ab ( IgM) اندازه گیری شده و تفسیر گردد.

نکته ۵: یکی از معایب برخی کیتهای الایزا؛ عدم توانایی آنها در تشخیص همه زیرگروه های HBsAg است. لذا هنگام استفاده از کیت باید دقت شود که علاوه بر حساسیت معقول، کیت توانایی تشخیص تمامی زیرگروههای HBsAg را داشته باشد. ( در بروشور هر کیت ذکر شده است)

 

منابع

  1. Richard A. Mc Pherson, Matthew R. Pincus. Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Method, 23rd edition, 2017, Elsevier.
  2. ARUP Laboratories
  3. Mayo Medical Laboratories
  4. Lab Tests Online

۵- جعفر آبادی آشتیانی مهتاب و همکاران. کتاب جامع تست های تشخیصی و آزمایشگاهی پاگانا ۲۰۱۴، انتشارات جامعه نگر، ۱۳۹۴ .